Gabinet Rehabilitacji - Fizjoterapia

Idź do spisu treści

Menu główne:

Gabinet Rehabilitacji

FIZYKOTERAPIA

ELEKTROTERAPIA
Rodzaje prądów: tens, prądy interferencyjne, prądy Kotz'a, prądy Trauberta, prądy diadynamiczne, jonoforeza, galwanizacja, HVS.
Zaletą zabiegu jest jego szeroki zakres zastosowania. W zależności od rodzaju zastosowanego prądu, a więc od stałego poprzez odpowiednio modulowany, możemy uzyskać efekt:
    • przeciwbólowy, powstający już na poziomie rdzenia i hamujący odczucia bólowe na obwodzie
    • regeneracyjny na podrażnione procesem zapalnym czy też zwyrodnieniowym tkanki
    • pobudzający w osłabieniu czucia powierzchownego czy też głębokiego oraz niedowładach
    • obniżający patologiczne napięcie mięśniowe w spastyce.


JONOFOREZA
Jest to zabieg, w którym za pomocą prądu stałego wprowadzane są do organizmu leki w postaci ampułek, maści lub żelów, aplikowane dokładnie w miejscu zaistnienia bólu.

ULTRADŹWIĘKI (UD) 
Jest to zabieg, w którym wykorzystywana jest fala dźwiękowa o częstotliwości ok. 20 kHz. Dzięki niej powstają mikrodrgania w miejscu aplikacji poprzez specjalną głowicę. Zaletą terapii jest możliwość przeprowadzenia jej w środowisku wodnym, a co za tym idzie, zastosowania na małe stawy dłoni czy stóp, gdzie najczęściej dochodzi do zmian zwyrodnieniowych. Ultradźwięki wywołują efekt termiczny w organizmie, tak więc przyspieszają proces regeneracyjny komórek, oraz hamują procesy degeneracyjne i odczucia bólowe.

FONOFOREZA / SONOFOREZA
Jest to zabieg wykorzystujący penetrujące działanie ultradźwięków w głąb tkanek w celu wprowadzenia substancji przeciwbólowych lub przeciwzapalnych w postaci maści lub żelów, dokładnie w miejscu pojawienia się bólu.

TERAPIA SKOJARZONA
Terapia skojarzona jest połączeniem leczniczego działania ultradźwięków i elektroterapii. Zazwyczaj stosowanym prądem jest TENS o wysokiej skuteczności w walce z bólem, natomiast poprzez ultradźwięki istnieje możliwość dodatkowej aplikacji środków przeciwbólowych bądź przeciwzapalnych w postaci maści lub żelów.

MAGNETOTERAPIA
Lecznicze właściwości pulsującego pola magnetycznego znane są już od ponad 100 lat. Główną zaletą zabiegu jest jego nie tylko powierzchowne ale również głębokie działanie i przenikanie przez cały organizm. Oddziaływanie pola opiera się w głównej mierze na pobudzaniu włókien nerwowych, naczyń włosowatych oraz jonów, które szybciej przenikają przez błony komórkowe i wspomagają procesy regeneracji tkankowej, zarówno po urazach, jak i w przewlekłych stanach zwyrodnieniowych.

LASER
Precyzyjne naświetlanie tkanek za pomocą światła laserowego o parametrach biostymulacyjnych. Wykorzystując światło laserowe o niskim natężeniu do tzw. biostymulacji laserowej, możemy dostarczyć do tkanek i komórek dodatkową energię wspomagając naturalne procesy regeneracyjne organizmu i przyspieszając gojenie. Dodatkowo, poprzez zmiany w gospodarce tlenowej komórek i polaryzacji błon komórkowych uzyskujemy wyraźne działanie przeciwbólowe. Dzięki użyciu skanera promień lasera dostarczany jest równomiernie do całej objętej zabiegiem okolicy.KINEZYTERAPIA
ĆWICZENIA INDYWIDUALNE
Ćwiczenia z wykorzystaniem elementów wielu metod m.in. PNF, Bobath, Pilates, poizometrycznej relaksacji mięśniowej (PIR) odpowiednio dobrane do schorzenia i stanu pacjenta. Stosowane są głównie w celu wzmocnienia siły mięśniowej, poprawy koordynacji, równowagi, propriocepcji i stabilności a także ogólnej poprawy kondycji fizycznej.


SZKOŁA PLECÓW / ZDROWY KRĘGOSŁUP
To specjalnie dobrany zestaw ćwiczeń pozwalający wzmocnić te partie mięśniowe które odpowiedzialne są za stabilizację kręgosłupa. Dzięki nim wzmocniony zostaje cały gorset mięśniowy utrzymujący kręgosłup w prawidłowym położeniu i obciążeniu. Dodatkowo ćwiczenia skupiają się na rozciągnięciu mięśni nadmiernie przykurczonych które to najczęściej powodują nieprzyjemne odczucia bólowe. Terapia łączy w sobie elementy Pilatesu, poizometrycznej relaksacji mięśniowej, ćwiczenia oddechowe i elementy relaksacji.


GIMNASTYKA KOREKCYJNA
Najczęściej zajmuje się skoliozami czyli trójpłaszczyznowymi zniekształceniami kręgosłupa do których przeważnie dochodzi na drodze idiopatycznej w okresie dojrzewania częściej u dziewczynek niż chłopców. W leczeniu zastosowanie znajdują zarówno zabiegi fizykalne (elektroterapia, ciepłolecznictwo)jak i odpowiednio dobrane ćwiczenia wzmacniające mięśnie o obniżonym napięciu i rozciągające mięśnie przykurczone. Obok skolioz najpopularniejszymi wadami są zaburzenia statyki kręgosłupa czy też wady stóp.


TERAPIA MANUALNA
Jest jedną z form terapii zaburzeń narządu ruchu. Często błędnie nazywana kręgarstwem, które w przeciwieństwie do terapii manualnej nie posiada żadnych podstaw w źródłach wiedzy medycznej. Terapia manualna polega na badaniu i leczeniu stawów obwodowych i kręgosłupa. W jej skład wchodzi: dokładny wywiad, badanie jakości ruchu, jego zakresów, biomechaniki oraz innych czynników (np. bolesności). Podczas terapii za pomocą specjalnych technik mobilizacji lub manipulacji i pracy na tkankach miękkich przywraca się zaburzoną biomechanikę stawów co prowadzi do zmniejszenia bólu, zwiększenia zakresu ruchomości, ustąpienia stanów zapalnych.

DRENAŻ LIMFATYCZNY
Jedna z najlepszych form walki z obrzękami limfatycznymi powstałymi na skutek urazów, zastojów żylnych, po usunięciu węzłów chłonnych, pooperacyjnych. Jest specjalnym rodzajem masażu opartym na odpowiednim tempie i ruchach które powodują odprowadzanie chłonki nadmiernie nagromadzonej w miejscu obrzęku.
METODA R. MCKENZIEGO
DOLEGLIWOŚCI DOLNEGO ODCINKA KRĘGOSŁUPA
Metoda McKenziego jest nie tylko metodą postępowania leczniczego, ale całym systemem diagnostyczno–terapeutycznym. Opiera się głównie na systematycznie powtarzanych ruchach danej części kręgosłupa w kierunku zgodnym z przemieszczeniem dysku. Miarą postępu procesu jest zmniejszenie promieniowania i intensywności odczuwanego bólu, co nazywamy fenomenem centralizacji. Wielką zaletą metody McKenziego jest możliwość stosowania jej przez pacjenta w warunkach domowych ze względu na brak wymogów sprzętowych.KINESIOTAPING 
TERAPIA
Kinesiotaping to stosunkowo nowa metoda fizjoterapeutyczna. Polega na aplikacji specjalnych plastrów o rozciągliwości podobnej do skóry. W zależności od pożądanego celu terapii, mogą być używane w celu ograniczenia lub ułatwienia wybranych ruchów w stawie, odciążenia poszczególnych struktur, ułatwienia odpływu nagromadzonej chłonki w obrzękach limfatycznych lub zabezpieczenia ustawienia korekcyjnego. Plastry są wodoodporne i nie wywołują alergii. Na skórze utrzymują się około 14 dni.
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego